درباره خبرناهارها

اگر شما هم اهل دنبال کردن کانال‌های فوتبالی در تلگرام باشید، یا هر روز توییترتان را چک کنید، حتما با این واژه روبرو شده‌اید «خبرناهار» که البته احتمالا به‌دلیل واج‌آرایی با کلمه خبرنگار، بیشتر به این شکل غلط نوشته می‌شود: خبرنهار.

ماجرا بر می‌گردد به ضیافت ناهار برانکو ایوانکوویچ در پایان فصل گذشته. خبرنگاران حاضر در آن ضیافت عکس‌ها را با میل خودشان در اینستاگرام‌شان منتشر کردند و حالا چندماهی است آن عکس‌های عادی تبدیل شده‌اند به پتکی بر سر آنها.

مخالفان(دوراقع بخش قابل توجهی از طرفداران استقلال) معتقدند که یک مچ‌گیری بزرگ انجام داده‌اند و این عکس‌ها نشان می‌دهد که رسانه‌های ما جیره و مواجب‌بگیر سرمربی پرسپولیس هستند! و البته حالا در دوگانه کی‌روش-برانکو آن خبرنگارها و رسانه‌هایشان در تیم برانکو قرار می‌گیرند و هر نظری بدهند می شوند خبرناهار!

من نمی‌دانم مخاطب این نوشته تا چه حد جامعه خبری را می‌شناسد اما خوب می‌دانم که هیچ خبرنگاری نداریم که با یک ناهار بخواهد غرض‌ورزی کند. اشتباه نکنید؛ نمی‌گویم هیچ خبرنگاری را نمی‌شود خرید. می‌گویم واقعا با یک ناهار که نظر کسی عوض نمی‌شود. آنهایی که من را می‌شناسند می‌دانند که از مخالفین گرفتن هدیه برای پوشش خبری اتفاقی خاص هستم. بنظرم با روح خبرنگاری منافات دارد. اما حضور در ضیافت‌هایی اینچنینی که در همه حوزه‌های خبری رایج است را اصلا نکته منفی‌ای نمی‌دانم.

دو سال پیش در روز خبرنگار، فدراسیون فوتبال ضیافت شامی در ولنجک برای تشکر از خبرنگاران برپا کرده بود. از اتفاق همه مخالفین سرسخت تاج هم در آن ضیافت حاضر بودند. خوردن شام با یک مقام رسمی در یک مراسم علنی و رسمی که به معنای همراهی با او نیست. چه بسا بسیاری از خبرنگاران حاضر در میز ناهار برانکو اصلا منتقد او بودند. مگر در عکس‌های پایان دولت‌ها که همه خبرنگاران حوزه دولت حاضر می‌شوند و با رییس‌جمهور وقت عکس می‌گیرند، همه از موافقان طیف آن دولت هستند؟ مگر وقتی در ماه رمضان یک مدیر اقتصادی مراسم افطاری برگزار می‌کند، همه خبرنگاران دعوت شده به آن مراسم با مرام و مسلک مدیر همراه هستند؟  مگر وقتی مراسم بدرقه برای تیم ملی گرفتند و همه خبرنگاران را دعوت کردند به آن، همه خبرنگارها حاضر در مراسم از سینه‌چاکان کی‌روش بودند؟

بیشتر رسانه‌های بزرگی خبرنگار مخصوص پوشش اخبار پرسپولیس و استقلال دارند. یعنی دست‌کم یک نفر فقط حوزه استقلال را پوشش می‌دهد و یک نفر حوزه پرسپولیس را. در نتیجه اگر شما سر تمرین یکی از این تیم‌ها بروید متوجه می‌شوید که هر روز یک تعداد خاص برای پوشش خبری سر تمرین حاضر هستند و نسبتا همه تیم هم آنها را می‌شناسند. آنها در سرما و گرما موظف به حضور در تمرینات هستند تا اخبار باشگاه را در سایت‌شان پوشش دهند. حالا چه اشکالی دارد برانکو برای قدردانی آنها را در یک فضای صمیمی به ناهار دعوت کند؟ این واقعا چه چیز را نشان می‌دهد؟

در عکس مذکور خبرنگارا و عکاسان سایت ورزش سه و سایت نود و خبرگزاری‌های دیگر هم حضور دارند. آیا سایت نود و ورزش سه در ماجرای برانکو-کی‌روش هر دو یک نظر را دارند؟ قاعدتا خیر و قاعدتا حضور در آن مراسم ناهار نشان‌دهنده هیچ‌چیز خاصی نیست جز یک ناهار کاری.

 

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *