15 نکته از هفته ششم لیگ برتر

1

استقلال بالاخره برد. استراماچونی که به دلیل اخراج در بازی قبلی در کنار زمین حضور نداشت، با هر مشقتی که بود نخستین برد لیگ برتری‌اش را دشت کرد تا آبی‌ها با یک آرامش نسبی به تعطیلات 2 هفته‌ای بروند. استقلال در بازی با گل‌گهر بیش از 65 درصد از زمان بازی توپ را در اختیار داشت و بازیکنانش بالای 600 پاس به هم دادند. استراماچونی هم مثل بازی‌های قبلی تعویض‌های خوبی در نیمه دوم کرد و با آوردن زکی‌پور و تبریزی، به نوعی زمینه‌ساز گل دوم تیمش شد. نکته بد برای استقلال این است که آنها در تمام بازی‌های این فصل‌شان دست‌کم یک گل را دریافت کرده‌اند.

 

 

2

بازی استقلال و گل‌گهر سیرجان به نوعی چکیده لیگ برتر در 6 هفته ابتدایی بود. 2 گل استقلال روی تزلزل میلاد فراهانی، دروازه‌بان گل‌گهر به‌دست آمد و تنها گل گل‌گهر هم روی پنالتی بحث‌برانگیز. داوری‌های پرحاشیه و اشتباهاته دنباله‌دار دروازه‌بانان در این فصل بسیاری از گل‌های لیگ را رقم‌ زده‌اند و این برای فوتبال ما خوب نسیت.

 

3

وریا غفوری بهترین بازیکن استقلال در بازی روز گذشته بود. کاپیتان آبی‌ها هفته‌های پرحاشیه‌ای را پشت سر گذاشته و خیلی‌ها معتقد بودند منش او روی کیفیت بازی‌اش تاثیر گذاشته و شماره 21 استقلال را از روزهای خوبش دور کرده. با این همه او دیروز بدون توجه به این انتقادها دوباره نشان داد که می‌تواند همچنان در زمین هم تاثیر گذار باشد. او 3 پاس کلیدی داد که یکی از آنها گل شد و در دفاع هم موفق شد 4 بار دوئل‌های مستقیم را از مهاجمان حریف ببرد.

 

4

هفته ششم اصلا برای وینگو بگوویچ خوب پیش نرفت. او که 20 سال است در فوتبال ایران فعالیت می‌کند، به احتمال زیاد در جلسه امروز صبح مدیران گل‌گهر از این تیم اخراج خواهد شد. با این حساب وینگو نخستین مربی برکنار شده فصل است؛ کسی که فصل گذشته موفق شد سیرجانی‌ها را به آرزوی‌شان یعنی صعود به لیگ برتر برساند و حالا احتمالا دوباره به لیگ یک تبعید می‌شود. کارنامه او در مسابقات امسال 3 تساوی بود و 3 شکست؛ بدون حتی یک پیروزی. در سیرجان گفته می‌شود سرمربی بعدی کسی نیست جز مجتبی جباری.

 

5

سه تیم در لیگ برتر شکستی را متحمل نشده‌اند؛ تراکتور و سپاهانی که در کورس قهرمانی هستند و تیمی که در ابتدای لیگ هیچکس فکرش را نمی‌کرد: نفت مسجد سلیمان. شاگردان تارتار در 5 بازی ابتدایی لیگ 5 مساوی کسب کرده بودند و دیروز هم برای اولین بار به برد رسیدند تا با 8 امتیاز و بدون شکست یکی از شگفتی‌سازهای امسال لیگ باشند. نفت دیروز مقابل پیکان دو بار عقب افتاد و هر دو بار خیلی زود به بازی برگشت. بازی تا دقیقه 90 هم 2-2 بود و می‌رفت تا ششمین تساوی پشت‌سرهم نفت شکل بگیرد و یک رکورد عجیب ثبت شود. اما صادق بابااحمدی که دقیقه 78 به زمین آمده بود در دقیقه 91 اولین سه امتیاز را به حساب مسجدسلیمانی‌ها ریخت. شکست‌ناپذیری نفت مسجد سلیمان وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم این تیم در این مدت با استقلال، تراکتور، سپاهان و شهر خودرو بازی کرده و هرگز نباخته!

 

6

پیکان با حسین فرکی اصلا حال و روز خوبی ندارد. دیروز هم آنها یک باخت دیگر دشت کردند تا حالا تنها بردشان؛ پیروزی عجیب و پرگل 6-2 مقابل ماشین‌سازی تبریز باشد. خودروسازان با این نتایج و کسب تنها 5 امتیاز، یکی از نامزدهای سقوط در فصل هستند. فرکی باید قدر این تعطیلی اجباری به‌دلیل بازی‌های ملی را بداند و طرحی نو برای تیمش در نظر بگیرد. پیکانی‌ها 3 بازی بسیار سخت پیش رو دارند و می‌توان از همین حالا متصور شد که سرنوشت فرکی را همین بازی‌ها رقم خواهد زد. آنها در هفته هفتم باید در اصفهان با سپاهان بازی کنند. بعد در تهران با پرسپولیس مصاف دهند و در آخر هم پذیرای ذوب‌آهن باشند. آیا فرکی دومین اخراجی لیگ خواهد بود؟

 

7

هرچه‌قدر اوضاع برای تیم پیکان بد پیش می‌رود، شهریار مقانلو، مهاجم این تیم روزگاری خوبی را سپری می‌کند. شهریار دیروز هم دوبار برای تیمش گلزنی کرد و اگر خط دفاعی پیکان بهتر عمل می‌کرد، همین گل‌ها 3 امتیاز را برای فرکی به ارمغان می‌آورد. با این همه همین 2 گل مقانلو را به صدر جدول گزنان رساند. او حالا با 5 گل زده در 6 هفته یکی از شانس‌های رسیدن به کفش‌طلای فصل است.

 

8

دو ضربه سر بازیکنان خارجی سپاهان(ولسیانی و کی‌روش) نتیجه دربی اصفهان را مشخص کرد. سپاهان فصل را فوق‌العاده شروع کرده. باختی را متحمل نشده، هنوز گلی نخورده(540 دقیقه!) و با 14 امتیاز و تفاضل گل مثبت 8 در صدر جدول است. در آنطرف وضعیت بازنده دربی اصفهان اصلا خوب نیست. ذوب‌آهن که زمانی همیشه جزو تیم‌های بالای جدول بود حالا بعد از 6 بازی حتی به یک برد هم دست پیدا نکرده و با 4 امتیاز چسبیده به منطقه سقوط. منصوریان هم یکی از نامزدهای اخراج شدن پس از پایان هفته ششم است.

 

9

نساجی تا قبل از هفته ششم، هروقت در قائم‌شهر به میدان رفته بود با پیروزی زمین را ترک کرده بود اما بالاخره این هفته نتوانست این روند را در ورزشگاه وطنی ادامه دهد و با تساوی صفر بر صفر مقابل ماشین‌سازی متوقف شد. شاگردان رضا مهاجری یکی از تیم‌های جذاب این فصل هستند و بهتر از چیزی که تصور می‌شد هم نتیجه گرفته‌اند؛ تنها یک باخت مقبل سایپا(آن هم روی اشتباهات عجیب دروازه‌بان‌شان). مازندرانی‌ها 29 مهرماه باید در قائمشهر به مصاف تراکتور بروند.

 

10

شاهین شهرداری حالا همانطور‌ که مردم بوشهر در ابتدای فصل حدس می‌زدند نامزد اصلی سقوط است. 6 هفته گذشته و تیم آنها فقط یک امتیاز گرفته. این تیم دیروز هم در بوشهر تن به شکست داد. اینبار به فولاد خوزستان. نکته جالب این بازی این بود که پس از شکست، طرفداران بوشهری به شدت عبدالله ویسی، سرمربی تیم‌شان را تشویق کردند! ویسی هم که از حمایت بوشهری‌ها شوکه شده بود، ناگهان چشم‌هایش را خیس دید و با بغض زمین را ترک کرد. به نظر او تنها مربی لیگ است که تیمش خوب نتیجه نگرفته اما همچنان حمایت هواداران را با خود دارد.

 

11

نفت آبادان بدون شک شگفتی‌ساز لیگ نوزدهم تا پایان هفته ششم بوده. آبادانی‌ها که همیشه یکی از گزینه‌های سقوط به لیگ یک بودند و کارشان برای بقا به هفته آخر می‌رسید، اینبار در رده چهارم جدول حضور دارند؛ با سه برد، 2 مساوی و یک شکست. سومین پیروزی آنها دیروز مقابل سایپا ابراهیم صادقی بدست آمد. این اولین پیروزی آنها در آبادان بود تا به نوعی طلسم نبردنشان در ورزشگاه خودی بشکند.

 

12

تراکتور امسال نمی‌خواهد از رویایش دست بکشد. آنها شرایطی کاملا مشابه با سپاهان دارند. 6 هفته، 4 برد، 2 تساوی، بدون گل‌خورده. آنها فقط بخاطر تفاضل گل کمتر است که در رده دوم ایستاده‌اند. شاگردان دنیزلی البته هنوز در امر گلزنی مشکل دارند و فقط 4 بار دروازه رقبا را گشوده‌اند. تک گل سه امتیازی تراکتور در بازی دیروز مقابل پارس‌جنوبی جم را دوباره احسان حاج‌صفی زد. مردی که یکبار دیگر هم اینکار را مقابل پرسپولیس انجام داده بود.

 

13

هرچقدر بازی اول هفته ششم از نظر بصری جذاب نبود و دو تیم استقلال و گل‌گهر بازی متوسطی را ارائه دادند، بینندگان تلویزیونی و علاقه‌مندان فوتبال از بازی پدیده و پرسپولیس لذت بردند. شاگردان کالدرون و یحیی گل‌محمدی دیشب یک بازی تماشایی و رو به جلو را در مشهد به نمایش گذاشتند و موقعیت‌های زیادی را خلق کردند. یحیی موفق شد با تیم جذابش چهارمین برد فصل را کسب کند تا همچنان با 13 امتیاز در مهمانی تراکتور و سپاهان در بالای جدول حضور داشته باشد. مشهدی‌ها یکی از شایسته‌ترین تیم‌های این فصل هستند.

 

14

سه شکست در 6 بازی اول اصلا برای مدافع عنوان قهرمانی برازنده نیست. پرسپولیس 50 درصد بازی‌های این فصلش را واگذار کرده و حالا در رده هفتم، جایی دور از صدر قرار دارد و این برای تیمی که سه سال است عادت به صدرنشینی دارد سخت است. البته تیم کالدرون در بازی روز گذشته، بهترین نمایشش را ارائه داد و نشان داد در آینده می‌شود بیشتر از آن شنید. سرخ‌ها در هفته ششم یک بازنده با سرهای بالا بودند.

 

15

با پایان هفته شانزدهم، یک پنجم از لیگ به اتمام رسید. نکته جالب اینجاست که در حال حاضر 6 تیم بالانشین جدول شهرستانی هستند. سپاهان از اصفهان، تراکتور از تبریز، شهر خودرو از مشهد، صنعت نفت از آبادان، نساجی از قائم‌شهر و فولاد از اهواز. لیگ نوزده از این نظر یکی از جذاب‌ترین لیگ‌های برتر تاریخ است. ظاهرا قرار است بعد از 3 سال جام از تهران خارج شود. مگر اینکه سرخابی‌ها در این تعطیلی چند روزه لیگ به خودشان بیایند.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *