ماجرای فحاشی و عذرخواهی اسپالتی از خبرنگار ایتالیایی

فوتبال در ایتالیا تاکتیکی‌تر از کشورهای دیگر دنبال می‌شود. نه فقط مربیان که ژورنالیست‌ها و حتی هواداران هم بیشتر درگیر چینش‌ها و استراتژی‌ها هستند. در انگلیس بیشتر سوال‌ها درباره بازی دادن یا ندادن به نفرات است. یا سوال‌های حاشیه‌ای. ولی در ایتالیا خیلی وقت‌ها خبرنگارها در مورد سبک بازی و آرایش اولیه می‌پرسند. درباره اینکه چرا دفاع ۳ نفره استفاده شده یا ۴ نفره.

این ماجرا در کنفرانس خبری بعد از بازی با کرواسی هم تکرار شد. ایتالیا سرخوش از گل تساوی‌بخش زاکانی در دقیقه ۹۸ بود که داریو ریچی، خبرنگار رادیو و روزنامه Il Sole 24 Ore از اسپالتی پرسید چرا این بازی به جای ۳-۳-۴ از سیستم ۲-۵-۳ استفاده کردی؟ آیا این تغییر تحت تاثیر بازیکن‌ها و حرف آنها بوده؟

اسپالتی وقتی با این سوال مواجه شد٬ آمپر چسباند. ظاهرا ریچی چیزی می‌دانست که نباید می‌دانست. به او گفت تو این اطلاعات را از رختکن گرفتی. درواقع حرف خبرنگار درست بود. گویا بازیکنان به اسپالتی گفته بودند که سیستم تیم را تغییر بده. اسپالتی اما انتظار نداشت این مساله رسانه‌ای شود. بخاطر همین حرف ناشایستی به ریچی زد. از او سنش را پرسید. ریچی کم سن و سال نبود. ۵۱ سالش بود ولی خب از سرمربی ۶۵ ساله ایتالیا ۱۴ سال کوچک‌تر بود. اسپالتی هم به او گفت تو باید ۱۴ سال دیگر …. انجام دهی تا به من برسی!

حرف زشت و زننده‌ای بود که البته در ایتالیا ظاهرا یک فحش ساده به حساب می‌آید. مثل خیلی از فحش‌های خود ما که به دردناکی معنای اصلی عبارت نیست ولی خب به هرحال متاسفانه مثل نقل و نبات به هم نسبت می‌دهیم.

خلاصه اسپالتی فردای آن نشست خبری زنگ زد به آقای ریچی و از او عذرخواهی کرد. ظاهرا حق با فرانچسکو توتی است که در کتابش در مورد اسپالتی، سرمربی سابقش در رم نوشته: «دیوانه، باحال و خنده‌دار. دیوانه بخاطر اینکه هر روز صبح یک چاقوی سوئیسی را روی میزش پرتاب می‌کرد و مهارتش در انجام این کار آدم را تحت تاثیر قرار می‌داد و خنده‌دار به این خاطر که بعضی وقت‌ها برهنه در راهروی رختکن می‌دوید.»

توتی در همین کتاب می‌نویسد اسپالتی شاید بهترین سرمربی‌ای بود که با او کار کرده. این مرد حالا در مهم‌ترین برهه زندگی خویش قرار دارد. او هیچوقت در سطح اول فوتبال ایتالیا بازی نکرده. حتی در سری بی به میدان نرفته. تا همین پارسال حتی سری‌آ را در قامت مربی هم نبرده بود ولی حالا فرصت این را دارد تا قلب ایتالیایی‌ها را تسخیر کند. آیا می‌تواند؟ کار بسیار سختی دارد!

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *