چند نکته با کی‌روش بعد از نمایش ناامیدکننده استانبول

 
جو تیم ملی ایران نسبت به ۴ سال پیش کاملا فرق کرده. تیم کی روش دیگر آن محبوب ۴ سال پیش نیست: تیمی که منتقدین می ترسیدند از آن انتقاد کنند. حالا هواداران تیم ملی خودشان جلوتر از منتقدین قرار گرفته اند و در برهه ای که خیلی ها می گویند فقط باید از تیم ملی حمایت کرد، از کی روش و انتخاب هایش انتقاد می کنند. دوشنبه شب قبل از بازی تدارکاتی ایران و ترکیه که به شکست ٢ بر یک ایران انجامید، هواداران ایرانی حاضر در استادیوم استقبال عجیبی از کی روش کردند. سرمربی تیم ملی یک ساعت قبل از مسابقه به زمین آمد تا کیفیت چمن را وارسی کند اما واکنش هواداران برای او کمی گران تمام شد. هوادارانی که از اتفاقا تعداد قابل توجهی داشتند، یک صدا نام سیدجلال حسینی، مدافع مغضوب کی روش را فریاد زدند: احتمالا به نشانه اعتراض به سرمربی پرتغالی که نام او را پیش از اردوی ترکیه خط زد. 
    بازی که شروع شد، تشویق پیش از بازی تماشاگران رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. تیم ملی در دقیقه پنج درست از همانجایی که جانشین سیدجلال بازی می کرد، ضربه خورد و خیلی زود از رقیب همسایه عقب افتاد.
روزبه چشمی که به خواست کی روش یک خط عقب آمده بود و در قلب دفاع بازی می کرد، تبدیل شد به مظنون اولیه شکست. او روی گل دوم هم جا ماند تا هواداران بلافاصله و این بار با صدایی رساتر نام کاپیتان خط خورده پرسپولیس را فریاد بزنند. چشمی آخرین بار در تیم ملی امید بود که به قلب دفاعی رفت و با بازی ضعیف خود در این پست-برخلاف بازی های جاندارش در پست هافبک دفاعی- موجبات نرسیدن تیم امید به المپیک را فراهم آورد. مشکلات خط دفاعی ایران در بازی با ترکیه البته تنها به ضعف چشمی در پست دفاع وسط بر نمی گشت. رامین رضاییان هم عملکرد خوبی در جناح راست خط دفاعی نداشت. جایی که هواداران منتقد تیم ملی اعتقاد دارند وریا غفوری باید بازی کند. وریا یکی از بهترین بازیکنان استقلال در فصل اخیر بود که اولین بار خود کی روش او را به تیم ملی دعوت کرد. اما حالا و در زمانی که غفوری در اوج قرار دارد، به اردو فراخوانده نشده است. کی روش پیش از عزیمت به استانبول، دلیل عدم دعوت از غفوری را تغییر پست او در چندبازی اخیر استقلال اعلام کرد. سرمربی پرتغالی اعتقاد داشت وقتی وریا در باشگاهش یک خط جلوتر بازی می کند، نمی تواند در خط دفاعی تیم ملی بازدهی مناسبی داشته باشد. این در حالی است که رامین رضاییان که دوشنبه شب جای غفوری را گرفت، در بیشتر بازی های فصل در باشگاهش در پست وینگر بازی می کرد! 
     
    کی روش تیم اصلی اش را لو نداد؟ 
    عدم هماهنگی خط دفاعی تیم ملی درآستانه جام جهانی حالا خیلی ها را نگران کرده است. برخی از نزدیکان تیم ملی و روزنامه نگارانی که رابطه خوبی با کی روش دارند، معتقدند کی روش با نیت قبلی، بازیکنان اصلی مدنظرش را بازی نداده تا دست رقبا را در پوست گردو بگذارد. با این همه به نظر می رسد این نکته دست کم در مورد خط دفاعی تیم ملی مصداق ندارد. راز نگه داشتن تاکتیک های یک تیم در فاز هجومی معنا دارد. جایی که سرمربی می خواهد نحوه به گل رسیدن تیمش را از چشم سرمربیان رقیب دور نگه دارد تا پادزهر آن کشف نشود. اما وقتی کی روش می خواهد جوانگرایی کند و مدافعانی جوان را در جام جهانی بازی دهد، چرا نباید در بازی های تدارکاتی چند هفته به آغاز جام، آنها را با همدیگر بازی دهد و هماهنگ شان کند؟
     
    عملکرد امیدوارکننده در فاز هجومی 
    تیم ملی البته در فاز تهاجمی عملکرد بهتری نسبت به بازی های قبلش داشت. انتقال توپ از دفاع به حمله بهتر انجام شد و ایران موقعیت های خوبی خلق کرد. تیم به وضوح هجومی تر از ۴ سال پیش بازی می کند و همین بارقه هایی از امید را در دل هواداران تیم ملی روشن کرده است. با این همه کی روش که به گفته خودش برخی از بازیکنان را به دلیل تغییر پست شان دعوت نکرده، دوشنبه شب، مسعود شجاعی را در پست هافبک دفاعی بازی داد و انصاری فرد مهاجم را به خط میانی آورد: تصمیمی که البته جواب نداد. ایران در بازی اولش با مراکش، سعید عزت اللهی را به دلیل محرومیت انضباطی در اختیار ندارد و همین باعث شده تا پیدا کردن جانشین او تبدیل به یکی از سوالات بزرگ کی روش شود. 
     
    واکنش اسپانیایی ها 
    بازی ایران با ترکیه از چشم رسانه های رقیب هم دور نمانده. از جمله روزنامه آ. اس اسپانیا که دیروز نوشته بود: ترکیه ایران ضعیف را غرق کرد. تحلیلگر این روزنامه اعتقاد داشت ترکیه در حال حاضر حسابی با روزهای اوجش فاصله دارد و تیمی است در دوران بازسازی و بردش مقابل ایران کمی دور از انتظار بوده. او نوشته بود: «ایران در دیداری که چهره ضعیفی از خود به نمایش گذاشت، بازی را به ترکیه واگذار کرد. شاگردان کی روش نشان دادند که اگر قصد دارند اندک ترسی به رقبای شان در جام جهانی بدهند، باید در بسیاری از زمینه ها بهتر شوند. آنها مقابل ترکیه حرف خاصی برای گفتن نداشتند.»
     
    تیم ملی نیاز به تقویت دارد 
    کی روش حالا ٣ هفته فرصت دارد تا ضعف های تیم ملی را بپوشاند. بازی بعدی تیم ملی ایران البته معلوم نیست با کدام تیم است و برگزاری مسابقه تدارکاتی با یونان در هاله ای از ابهام قرار دارد اما هرچه که هست، سرمربی تیم ملی باید پشت انتخاب هایش بایستد و آنها را هماهنگ کند. مطمئنا همه ما خیلی دوست داریم در فاصله کوتاه باقی مانده تا جام جهانی از تیم ملی حمایت کنیم، اما اگر واقع بین باشیم، حمایت بی چون وچرا از این تیم نمی تواند به آن کمکی کند. ایران چند سالی است که لقب بهترین تیم آسیا را یدک می کشد، اما ممکن است با وضعیت آمادگی ای که دارد، نه تنها بهترین نتیجه آسیایی ها در جام جهانی را نگیرد، بلکه تبدیل به بدترین تیم قاره کهن در روسیه شود.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *