ماجرای فروش بالای کتاب‌های ورزشی

انتشار کتاب یک فوتبالیست در ایران حتما می تواند جالب باشد. مخصوصا اگر آن فوتبالیست هنوز بازنشسته نشده باشد و در یکی از تیم های بزرگ پایتخت توپ بزند. شایان مصلح، مدافع جوان پرسپولیس هفته گذشته از اولین کتاب خود رونمایی کرد. کتابی در حوزه شعر. او پیش از این هم چند باری اشعارش را به صورت پراکنده منتشر کرده بود و حالا تصمیم گرفته به صورت رسمی وارد حوزه نشر شعرهایش شود. شایان اشعارش را در قالب کتابی به نام «پرواز ۶۹» منتشر کرده است. ۶۹ شماره مصلح در پرسپولیس است و احتمالا این اسم به این دلیل انتخاب شد. او روز جمعه با کمک انتشارات «نزدیک تر» جشن امضای کتابش را درمرکز تبادل کتاب برگزار کرد و اتفاق جالبی را رقم زد. طرفداران زیادی برای خرید کتاب او به خیابان انقلاب آمدند و پس از مدت ها پشت در یک مرکز مخصوص کتاب در پایتخت، صف کشیده شد. همین باعث حیرت خیلی ها شد. به ویژه اینکه در سال های گذشته همواره برخی فوتبال و هوادارانش را لمپن می دانستند و کمتر کسی بود که بتواند پیش بینی چنین روزی را بکند. اما واقعا رابطه فوتبالی ها و حوزه کتاب چگونه است؟
    در سال های گذشته حوزه نشر شاهد چاپ کتاب های فراوانی در رابطه با فوتبال بوده. کتاب هایی خواندنی با خوانندگانی پروپاقرص و این جدای از کتاب های آموزشی فوتبال است.

  یکی از اولین کتاب های غیرآموزشی اما خواندنی فوتبال را نشر چشمه منتشر کرد. کتاب معروف «فوتبال علیه دشمن» نوشته سایمون کوپر که عادل فردوسی پور آن را ترجمه کرد. این کتاب در سال های گذشته بارها و بارها تجدیدچاپ شده و حتی سایمون کوپر را هم به واکنش واداشته. او چندی پیش از اینکه عواید فروش کتاب به او نمی رسد و حق نشر کتابش به صورت رسمی خریداری نشده، گلایه کرد.
     کوپر برای نوشتن این کتاب با فوتبالیست ها، هواداران، خبرنگارها و حتی سیاستمدارهای زیادی در سراسر جهان صحبت کرده و داستان دشمنی های فوتبال در کشورهای مختلف را به رشته تحریر درآورده. هدف او پیدا کردن تاثیر فوتبال بر سیاست و فرهنگ کشورهای مختلف است و در این راه به نتایج خوبی هم رسیده. گرچه مطالب کتاب در سال های گذشته کمی از واقعیت دور شده و دیگر فوتبال مانند دو دهه پیش نیست، اما این کتاب همچنان در بازار کتاب ایران فروش می رود. نشر چشمه در سال های گذشته البته کتاب های فوتبالی دیگری را هم روانه بازار کرده. از جمله کتاب های پرفروش دکتر حمیدرضا صدر، کارشناس شناخته شده تلویزیون و فوتبال ایران. دکتر صدر که نثر خواندنی و خاصی دارد، در این سال ها حسابی فعال بوده. او ٣ کتاب بسیار پرفروش فوتبالی را منتشر کرده و امسال هم کتاب چهارمش در این حوزه را به بازار فرستاده. «نیمکت داغ: از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو»، «روزی روزگاری فوتبال» و «پسری روی سکوها» سه کتاب پرفروش او در سال های گذشته بودند. امسال هم کتاب «پیراهن های همیشه» روانه بازار شده. «نیمکت داغ» همان طور که از اسمش برمی آید، شرحی خواندنی و مختصر و مفید از مربیان بزرگ دنیاست. کتاب روزی روزگاری فوتبال اما فضایی شبیه به فوتبال علیه دشمن دارد. صدر در این کتاب تلاش کرده نگاهی جامعه شناسانه به فوتبال داشته باشد. او از فرهنگی به فرهنگ دیگر می رود، فوتبال و مردم، فوتبال و سیاست و فوتبال و زندگی را بررسی می کند و از این می گوید که چرا این ورزش تا به این اندازه برای مردم دنیا مهم است.
     کتاب بعدی او «روزی روزگاری فوتبال» بود که نگاهی کاملا داخلی داشت. او با نثر جادویی اش از جزییات پیدا و پنهان بیش از چهار دهه فوتبال ایران حرف زده. از روابط سیاسی حاکم در فوتبال و اتفاقات جامعه به فوتبال رسیده و خواننده را به یک سفر تاریخی فراخوانده. برخی می گویند این کتاب در واقع با الهام از رمانی که صدر از دیوید پیس با عنوان «یونایتد نفرین شده» ترجمه کرده، نوشته شده. کتاب اخیر او چیزی شبیه به نیمکت داغ است. اما این بار مربوط به ستاره های فوتبال در دهه های اخیر است. او در فصل هایی کوتاه اما با ریتم و تمپوی بالا، زندگی ابرستاره های فوتبال در سال های گذشته را مرور کرده است. این کتاب هم احتمالا مانند کتاب های پیشین او به چاپ مجدد می رسد و در نمایشگاه کتاب فروش قابل توجهی خواهد داشت. همان طور که سایر کتاب های فوتبالی خوب در این سال ها فروش خوبی داشته اند. از جمله بیوگرافی هایی سرالکس فرگوسن، زلاتان ابراهیموویچ، آندرا پیرلو و…
     کتاب دیگری که سال گذشته به بازار آمد و با استقبال فوتبالی ها همراه شد، کتاب «فوتبال و فلسفه» بود. این کتاب با نگاهی فلسفی زوایای مختلف فوتبال را بررسی می کند و شامل مجموعه ای از مقالات است که توسط تد ریچاردز، فیلسوف معاصر تالیف شده. عیسی عظیمی، روزنامه نگار ورزشی هم آن را به فارسی برگردانده. کتاب با سوالی ظاهرا بدیهی اما جذاب شروع می شود: چرا فوتبال اینقدر جذاب است؟ در پاسخ به این پرسش، به عنصر درام و بازنمایی درام زندگی واقعی در فوتبال پرداخته می شود.
     برخی از فصل های کتاب اما جذاب تر هستند. از جمله فصل سه: «چرا آرا و عقاید نیچه امروز او را به طرفداری از آرسنال وامی داشت.»
     در بخش هایی از کتاب هم پای اخلاقیات به میان می آید: از جمله فصلی که بررسی می کند تحت چه شرایطی خطای آخرین مدافع روی مهاجمی که در آستانه گل زدن است، می تواند اخلاقی باشد. نقش اعتقادات مذهبی در فوتبال و نیز فلسفه قضاوت و داوری از دیگر مباحثی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است. نکته جالب اینجاست که حضور فوتبالی ها در بازار کتاب تنها به صورت مستقیم نیست. چندی پیش کتابی به نام «هنر شفاف اندیشیدن» در حوزه روانشناسی منتشر شد که بیش از ٢٠ بار تجدیدچاپ شد. مترجم آن کتاب عادل فردوسی پور بود و خیلی ها به دلیل دیدن نام عادل فردوسی پور این کتاب را می خریدند. حالا و باتوجه به استقبال خوبی که از کتاب شعر شایان مصلح شده، باید منتظر روزهای شلوغ نمایشگاه کتاب و غرفه هایی باشیم که کتاب های فوتبالی عرضه می کنند. امسال «پیراهن های همیشه» دکتر صدر و «پرواز ۶٩» شایان مصلح می توانند آمار فروش خوبی داشته باشند. نمایشگاه کتاب البته شاهد کتاب سومی هم خواهد بود. عادل فردوسی پور در هفته های گذشته سعی کرده کمتر گزارش فوتبال های خارجی را در تلویزیون برعهده بگیرد و وقت زیادی برای تمام کردن ترجمه کتاب جدیدش گذاشته. کتابی که هنوز جزییات آن مشخص نیست اما قطعا به دلیل ترجمه مجری برنامه نود، پرفروش می شود.
     حالا و باتوجه به استقبال خوبی که از کتاب شعر شایان مصلح شده، باید منتظر روزهای شلوغ نمایشگاه کتاب و غرفه هایی باشیم که کتاب های فوتبالی عرضه می کنند. امسال «پیراهن های همیشه» دکتر صدر و «پرواز ۶٩» شایان مصلح می توانند آمار فروش خوبی داشته باشند.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *