درباره یک پیش‌بینی که غلط از آب در آمد؛ آینده روشن با یحیی!

از پنجم شهریورماه سال ۱۳۹۹ فقط ۵ هفته گذشته اما حالا شرایط برای پرسپولیس از این رو به آن رو شده.

پرسپولیس در پنجم شهریورماه دربی جام حذفی را در ضربات پنالتی به استقلالی‌ها باخت. نیمه اول بازی آنقدر برای تیم یحیی بد پیش رفت که وقتی داور سوت پایان نیمه را زد پرسپولیسی‌ها خوشحال بودند فقط یک گل از تیم استقلال دریافت کرده‌اند. پرسپولیس در نیمه دوم البته نتیجه را جبران کرد و حتی برای دقایقی از رقیبش جلو هم افتاد اما حتی در چند دقیقه پایانی بازی هم نتوانست از برتری‌اش دفاع بکند تا کار به ضربات پنالتی برسد. آن مدل بازی تیم گل‌محمدی نارضایتی خیلی‌ها را به همراه داشت. مخصوصا که او بعد از بازی در کنفرانس خبری عوامل بیرونی را در شکست تیمش دخیل دانست. چیزی که برای هواداران و کارشناسان قابل قبول نبود. تیم او هم در چینش اولیه و هم سبک بازی اشتباهاتی داشت که قابل کتمان نبود.

خیلی‌ها آن روز امیدشان نسبت به پرسپولیس یحیی قطع شد. راستش را بخواهید خود من کسی بودم که در توییتی نوشتم: «پیش‌بینی: پرسپولیس یا یحیی گل‌محمدی آینده روشنی نخواهد داشت.» حالا اما در کمتر از یک ماه همه این تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌ها رنگ باخته. تیم یحیی نه تنها توانسته به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد بلکه بازی تیمش هم چشم نواز بود. تیم او کاملا با برنامه بازی کرد و سبک بازی تیمش مدرن بنظر می‌رسید. چطور یحیی در تنها ۲ هفته موفق شد دست به چنین تحولی بزند؟ پاسخ این سوال قطعا مهم خواهد بود.

پرسپولیس در دربی و حتی بازی‌های آخر لیگ به هیچ عنوان طراوت چند مسابقه قبلی در قطر را نداشت. خیلی وقت‌ها حتی تاکتیک اصلی تیم برای گلزنی هم مشخص نبود. به طور مثال کافیست توییت‌های نوشته شده در جریان دربی جام حذفی را دوباره بخوانید. هواداران پرسپولیس از نحوه بازی تیم‌شان شاکی بودند.

حالا اما هرچقدر هم با یحیی و پرسپولیس مشکل داشته باشید نمی‌توانید منکر بازی باکلاس تیم پرسپولیس شوید. تیمی با برنامه که گل‌های تکراری می‌زند و مشخص است از قبل نحوه زدن این گل‌ها را تمرین کرده.

یکی از دلایل قوام پرسپولیس یحیی در چند هفته گذشته می‌تواند ورود بازیکنان تازه به تیم باشد. با اینکه رفتن ستاره‌هایی مثل ترابی، علیپور و لک خیلی‌ها را نگران کرده بود اما جایگزین‌های آنان هم با کیفیت بودند و هم انگیزه زیادی برای اثبات خود داشتند.

نکته مهم این بود که خریدهای پرسپولیس کاملا بر اساس سلیقه مربی و در جهت تاکتیک‌های تیم بود. کاملا با شناخت انجام شد. یحیی با ۴ بازیکن از ۵ خرید اصلی تیم قبلا کار کرده بود. خوب می‌دانست که تا چه حد می‌توانند به کارش بیایند. برخی از آنها فصل خوبی را پشت سر نگذاشته بودند اما یحیی می‌دنست که می‌تواند آنها را احیا کند.

کاری که گل‌محمدی در چند هفته اخیر در قطر انجام داد قابل تقدیر است. او همه انتقادها را کنار زد و نشان داد اگر ابزار دلخواهش در دسترش باشد می تواند همان فوتبال مالکانه مورد علاقه اش در باشگاه های کوچک‌تر را در تیم بزرگی مثل پرسپولیس هم به نمایش بگذارد.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *