بزرگ ترین رسوایی تاریخ ورزش

شاید اگر نامه ریچل هولندر به روزنامه ایندیاناپولیس استار نبود، هرگز بزرگ ترین رسوایی جنسی تاریخ ورزش کشف نمی شد. ١۶ ماه پیش، قبل از آغاز جنبش #METOO و افشاگری هالیوودی ها علیه هروی وینستین، تهیه کننده معروف سینما، روزنامه ایندیانا مقاله ای چاپ کرد درباره ۵ ماه تحقیقاتش در مورد فدراسیون ژیمناستیک. این روزنامه مدعی شد نشانه هایی از تعرضات جنسی ازسوی مقامات این فدراسیون به چشم می خورد. صبح روزی که مقاله چاپ شد، اندیاناپولیس استار نامه ای دریافت کرد از سوی ریچل هولندر، ژیمناست کار تیم ملی امریکا. او در نامه اش به این روزنامه نوشته بود: «من اخیرا مقاله ای خواندم به نام «خارج از تعادل». تجربه من ممکن است به تحقیقات شما ربطی نداشته باشد اما می خواهم حادثه ای که برای من رخ داده را به شما گزارش دهم. من توسط مربی ام مورد تجاوز قرار نگرفته ام بلکه توسط دکتر لری نسار، پزشک تیم ملی ژیمناستیک امریکا به من تجاوز شد. من پانزده سالم بود و تحت گذراندن مراحل درمانی روی کمرم بودم.»

شاید حتی خود هولندر هم فکرش را نمی کرد که این نامه یا دلنوشته چه پیامدهایی برای لری نسار داشته باشد. حالا نسار به ١٧۵ سال زندان محکوم شده. برای تعرض به ١۶٠ زن. ١۶٠ زنی که پیش از این هم حتما دوست داشتند فریاد بزنند از رنجی که بر آنها رفته ولی یا ترس از بی آبرو شدن مانع آنها شده بود یا گوش شنوایی برای شنیدن حرف های شان پیدا نکرده بودند.
Larry Nassar
     دیروز اسکات بلک مان، مدیر اجرایی کمیته المپیک امریکا در نامه ای به فدراسیون ژیمناستیک امریکا به روسای آن اخطار داد طبق نامه ای که او برای این فدراسیون ارسال کرده است، باقیمانده ۲۱ عضو هیات مدیره فدراسیون ژیمناستیک امریکا که هنوز استعفا نداده اند باید استعفا دهند. این ۱۸ نفر هم پذیرفته اند که استعفا دهند. پیش تر سه عضو هیات رییسه ۲۱ نفره استعفا داده بودند. آنها در جریان دادگاه نسار در ایالت میشیگان بود که استعفا دادند. بعد از آنکه مشخص شد پزشک تیم شان واقعا مقصر بوده است. در این چند هفته انتقادات زیادی به کمیته المپیک امریکا و فدراسیون ژیمناستیک این کشور شده است و شاکیان پرونده معتقد هستند که این دو سازمان باید زودتر لری نسار را محکوم می کردند.
     کمیته المپیک امریکا تحقیقات مستقلی درباره این پرونده آغاز کرده و قرار است که روز ۲۸ فوریه هیات مدیره موقت جدیدی برای فدراسیون ژیمناستیک امریکا تعیین کند. همچنین کمیته المپیک امریکا از تمامی مسوولان فدراسیون ژیمناستیک این کشور خواسته که به صورت کامل با مسوولان بررسی مستقل پرونده همکاری کنند تا مشخص شود چرا نسار توانسته در مدت بسیار طولانی به آزارهای جنسی خود ادامه دهد.
     در جریان دادگاه نسار، کلی استفنس یکی از قربانیان این پروند که از ۶ تا ۱۲ سالگی مورد آزار پزشک تیم ملی بوده است، در شهادتش خطاب به نسار گفت: «آمده ام شهادت بدهم تا تمام دنیا بدانند تو دروغ گفتی. کاری که تو با ما کردی، درمان ما نبود بلکه آزار جنسی ما بود. آن موقع، ما دختران کوچکی بودیم اما دختربچه ها همیشه دختربچه باقی نمی مانند. آنها بزرگ می شوند و برمی گردند و دنیایت را روی سرت خراب می کنند.»
     قبل از او ریچل هولندر که آن نامه معروف را به روزنامه ایندیاناپولیس زده بود هم در دادگاه گفت: «می خواهم بپرسم چقدر یک دختر کوچک اهمیت دارد؟ قانون چه اولویتی برای قربانیانی که روح شان به وسیله تجاوز جنسی آسیب می بیند قائل است؟ من به شما می گویم این کودکان ارزش همه چیز را دارند. هر قانونی که بتواند کمک کند ارزشمند است. من به نظرم باید اشد مجازات در نظر گرفته شود. من مطمئن بودم که اعضای دانشگاه میشیگان و تیم ملی ژیمناستیک امریکا باید بدانند لری چه کارهایی انجام داده. کارهایی که باعث نشد آنها متوقفش کنند.»
     روزنامه نگاران و قربانیان در امریکا هم قسم شده اند که این پرونده را همچنان ادامه دهند. آنها معتقدند این ماجرا زوایای دیگری هم دارد که باید برای مردم روشن شود.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *