درباره فینال آمریکایی-کانادایی NBA و فرصتی که دیگر گلدن‌استیت ندارد

فینال امسال NBA با تمامی فینال‌های گذشته متفاوت است. برای نخستین بار فینال این لیگ آمریکایی در جایی خارج از ایالات متحده برگزار می‌شود؛ کانادا. برای نخستین بار در ۵ سال گذشته، این کلیولند کولیرز نیست که رقیب گلدن‌استیت وریرز شده و حالا گلدن باید با تیم تورنتو راپتورز بازی کند. تورنتویی که برای نخستین بار است پا به فینال گذاشته و اتفاقا بازی اول از سری ۷ گانه مرحله نهایی را هم برده. تورنتو از جمله استثنائات لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکاست و همانطور که از اسمش بر می‌آید متعلق به تورنتوی کاناداست. آنها امسال پدیده مسابقات بودند و با گذشتن از رقبایی سرسخت پا به فینال گذاشتند. ابتدا در لیگ دوم شدند و بعد در مرحله حذفی، ارولاندو مجیک و فیلادلفیا را شکست دادند. در فینال کنفرانس شرق هم موفق شدند میلواکی باکس، بهترین تیم مرحله گروهی شرق را ۴ بر ۲ از پیش رو بردارند تا رقیب گلدن استیتی شوند که هم در لیگ کنفرانس شرق اول شده بود و هم در مراحل حذفی دخل همه تیم‌ها را آورده بود.

بدین ترتیب NBA شاهد نخستین فینال آمریکایی-کانادیی خودش شد. آنهایی که سریال‌های آمریکایی را دنبال می‌کنند به خوبی می‌دانند که همیشه کری خاصی بین مردمان دو کشور وجود داشته؛ آمریکایی‌ها خود را برتر از کانادایی‌ها می‌دانند و کانادایی‌ها می‌گویند هیچ‌جا ثبات، آرامش و طبیعت کانادا را ندارد. بالطبع فینال بسکتبال حرفه‌ای آمریکا هم نمی‌توانست از بحث‌های اینچنینی دوری کند. بازی اول در خاک کانادا و در ورزشگاه خانگی تورنتو برگزار می‌شد و مسوولان این باشگاه برای مراسم افتتاحیه، گروهی را دعوت کردند که این روزها در کانادا حسابی با ترانه‌ای درباره کانادا معروف شده. آنها با غرور خاصی ترانه «اُ کانادا» را با همراهی تماشاگران داخل ورزشگاه و هواداران ایستاده در خیابان‌ها خواندند: «اُ کانادا! خانه و سرزمین مادری ما…»

پرچم‌های بزرگ کانادا هم در دست طرفداران دیده می‌شد و با اینکه تیم میزبان هیچ بازیکن اصالتا کانادایی نداشت اما عملا تبدیل شده بود به نماینده کانادا برای شکست زرق و برق نماینده آمریکا.
همین کافی بود تا استیو کر، سرمربی معروف گلدن‌استیت که از وقتی به دنیای مربیگری روی آورده همواره تیمش را به فینال NBA رسانده بعد از بازی بگوید: «وقتی این ترانه خوانده شد، من هم تکان خوردم.»
کر حالا برای دومین بار ممکن است فینال را واگذار کند. آنها یک بار در فصل ۱۶-۲۰۱۵ بازی را به کلیولند باختند و این‌بار ممکن است کانادایی‌ها قهرمانی را از چنگ‌شان درآورند. در بازی اول تورنتو هم در حمله خوب بود و هم در دفاع. پاسکال سیاکام ستاره بی‌چون و چرای آنها بود و برای‌شان ۳۲ امتیاز به ارمغان آورد. مارک گسول هم با ۲۰ امتیاز و ۷ ریباند نقش موثری در پیروزی تاریخی رپتروز ایفا کرد تا ۳۴ امتیاز استفان کری در گلدن استیت به چشم نیاید. کر دیروز اعلام کرد کوین دورانت، فوق ستاره این سال‌های NBA در بازی دوم که بامداد دوشنبه برگزار می‌شود هم غایب خواهد بود و این کار را برای تیم کالیفرنیایی سخت خواهد کرد. شکست در بازی دوم می‌تواند فشار مضاعفی به مدافع عنوان قهرمانی وارد کند. به ویژه اینکه میزبانی بازی هفتم(بازی آخر) هم با کانادایی‌هاست و کر اگر می‌خواهد به پیروزی برسد چاره‌ای ندارد که دست‌کم یکی از بازی‌های خارج از خانه‌‌اش را ببرد.

این مطلب در شماره روز ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ روزنامه ایران‌ورزشی به چاپ رسیده.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *