چرا آلوارو موراتا دوست داشت با ایتالیا بازی کند؟

آلوارو موراتا دوست داشت اسپانیا با ایتالیا همگروه شود. یا دست‌کم این دو تیم در این دوره باهمدیگر بازی کنند. این البته اتفاق عجیبی نبود، ایتالیا و اسپانیا از یورو ۲۰۰۸ به این طرف هربار دست‌کم یک بازی باهمدیگر در یورو انجام داده‌اند. یک چهارم‌نهایی یورو ۲۰۰۸، گروهی و فینال یورو ۲۰۱۲، یک‌هشتم‌نهایی یورو ۲۰۱۶، نیمه‌نهایی ۲۰۲۰ و حالا در مرحله گروهی یورو ۲۰۲۴.

ولی این ماجرا برای موراتا اصلا بخاطر این تکرار مکرراتِ نزدیک به ۲ دهه‌ای جذاب نبود، او یک دلیل شخصی داشت. درواقع اسپانیا ۳ سال پیش با پنالتی‌ای که موراتا از دست داد، فینالیست نشد. اسپانیا در آن بازی بهتر بود ولی ایتالیا در نهایت نتیجه ۱-۱ را نگه داشت و در ضربات پنالتی‌ها فینالیست شد.

موراتا که همسرش آلیس ایتالیایی‌ست و خودش چندسالی در یوونتوس بازی کرده، در یورو گل‌های زیادی زده. درواقع فقط کریستیانو رونالدو و میشل پلاتینی از این مهاجم اسپانیایی که سومین یوروی خودش را سپری می‌کند بیشتر گل زده‌اند. آلوارو در یوریوی پیش هم تک گل اسپانیا به ایتالیا را در جریان بازی نیمه‌نهایی زد ولی حالا بیشتر آن پنالتی‌ای که از دست داد در خاطره‌ها باقی مانده است.

هم‌آوردی اسپانیا و ایتالیا را خیلی‌ها دربی مدیترانه نام نهاده‌اند. جالب اینجاست که تا قبل از یورو ۲۰۰۸ که اسپانیا در ضربات پنالتی موفق شد ایتالیا را از گردونه مسابقات حذف کند، ایتالیا هیچوقت در دیدارهای رسمی به ماتادورها نباخته بود. حتی اگر باخت آنها در المپیک ۱۹۲۰ را هم بخواهیم به حساب بیاوریم، باید گفت تا آن شب داغ در وین، اسپانیا ۸۸ سال بود که  ایتالیا را در مسابقات رسمی نبوده بود. پس آن پیروزی یک پیروزی مهم بود. به اسپانیایی‌ها یاد داد که سرنوشت‌شان جلوی آتزوری فقط باخت نیست. بعد از آن وضعیت برای اسپانیا تغییر کرد. آنها در یوروی بعدی در فینالی یک طرفه ایتالیا را ۴-۰ بردند. در جام کنفدارسیون‌های ۲۰۱۳ بردند. در انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۸ بردند. در لیگ ملت‌های فصل پیش هم دوبار پیروز شدند؛ گرچه در یورو ۲۰۱۶ و یورو ۲۰۲۰ با باخت به ایتالیا بود که از مسابقات خداحافظی کردند.

فوتبال اسپانیا و ایتالیا در این سال‌ها خیلی تغییر کرده. حتی می‌شود گفت شبیه به هم شده. دیگر نمی‌شود گفت قرار است امشب کاتاناچیو مقابل تیکی‌تاکا رقابت کند. حتی دلافوئنته، سرمربی اسپانیا در مورد ایتالیا گفته:‌ «وقتی به آنها نگاه می‌کنیم انگار داریم خودمان را در آینه نگاه می‌کنیم.»

 

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *