مهدی بیات، فرزند فوتبال بلژیک

فدراسیون فوتبال بلژیک حالا صاحب یک رییس ایرانی-فرانسوی شده. مهدی بیات روز شنبه موفق شد با کسب اکثریت آرا برای دو سال هدایت فدراسیون فوتبال یکی از موردتوجه‌ترین کشورهای غربی را برای خود کند. او از سال ۲۰۱۵ در کمیته اجرایی فدراسیون فوتبال بلژیک فعالیت می‌کرد و حالا با ۱۵ رای از مجمع عمومی فوتبال بلژیک بالاتر از افرادی همچون ژیلبرت تیمرمانس و فیلیپه گودین قرار گرفت و جایگزین جرارد لینارد شد.

اما این مدیر و به گفته رسانه‌های بلژیکی تاجر ایرانی-بلژیکی کیست؟

مهدی بیات، نوه مرتضی‌قلی بیات، نخست وزیر اسبق ایران در زمان در دهه ۳۰ شمسی است. مرتضی‌قلی خان که با نام مستعار «سهام‌السطان» در تاریخ سیاسی ایران شناخته می‌شود فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۰۴ در کابینه محمدعلی فروغی و در جایگاه وزیر دارایی آغاز کرد. او در کابینه محمد ساعد به عنوان وزیر مشاور فعالیت داشت و حتی برای ۶ ماه نخست‌وزیر ایران هم شد؛ درست بعد از سقوط کابینه. یک سال بعد به یکی از مهم‌ترین استان‌های کشور رفت و استاندار آذربایجان شد. اندکی بعد که احمد قوام روی کار آمده بود سهام‌السطان دوباره به پایتخت برگشت و باز برگشت به جایگاه اولش: وزارت دارایی. بیات از سال ۱۳۳۴ تا ۱۳۳۶ به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران فعالیت می‌کرد و همین به او کمک کرد تا هم تاجر خوبی شود و هم نحوه ارتباط با دنیا را فرا بگیرد. البته او از همان بچگی هم با سیاست آشنا بود و هم با تجارت. پدرش حاج عباسعلی یکی از خوانین و مَلاکان اراک بود و در دوره‌های سوم و چهارم مجلس شورای ملی نماینده شهرشان شد. بد نیست پیشینه مرتضی‌قلی بیات و بالطبع مهدی بیات به ایل بیات بازمی‌گردد. ایلی که از بنیانگذاران شهر سلطان‌آباد یا اراک کنونی بودند.

اما چه شد که پای نوه سهام‌السطان به بلژیک باز شد؟ در اینجا باید به یکی دیگر از اهالی خانواده بیات که در دهه ۵۰ بزرگ‌ترین شرکت لبنی کشور را هم اداره می‌کردند اشاره کنیم؛ عباس بیات. او فرزند مرتضی‌قلی بود و عموی مهدی. تاجری که در دانشگاه کلمبیا آمریکا درس خوانده بود و از انقلاب، ایران را ترک کرد. ۸ سال بعد از انقلاب اسلامی، عباس شرکت آبمیوه «لوزا» را در بلژیک خرید. بعد از ۱۱ سال اداره این شرکت آنرا در سال ۱۹۹۸ به پپسی فروخت و از این راه سود خوبی به جیب زد. در سال ۱۹۹۷ او که مقدمات فروش لوزا را فراهم کرده بود، شرکت آب‌ معدنی بلژیکی «چادفونتاین» را راه اندازی کرد و تا قبل از سال ۲۰۰۰ دو شرکت دیگر مرتبط با صنایع نوشیدنی را در اختیار گرفت. نکته مهم کارنامه کاری او اما ریاست باشگاه شارلوا بود. او که سرمایه‌گذاری عظیمی در این باشگاه محبوب بلژیکی کرده بود از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۲ این باشگاه را رهبری کرد. فعالیت مهدی هم درست در همین سال‌ها در شارلوا اوج گرفت. او که در دی‌ماه پرحادثه سال ۱۳۵۷ در تهران متولد شد، بعد از رفتن خانواده‌اش از ایران، در کن فرانسه بزرگ شد. وقتی که به سن جوانی رسید وارد باشگاه شارلوا شد و در سال ۲۰۱۲ که عمویش دیگر دوره ریاستش در این باشگاه را تمدید نکرد به عنوان مدیر اجرایی باشگاه برگزیده شد.

خانواده بیات در فوتبال بلژیک صاحب اسم و رسمی ویژه هستند و از تمامی زیر و بم فوتبال این کشور باخبرند. حالا مهدی که از سال ۲۰۱۵ در فدراسیون فوتبال بلژیک و کمیته مهم اجرایی سمت داشته، رییس فدراسیون فوتبال بلژیک شده. فدراسیونی که می‌خواهد تیمش را در جام‌جهانی ۲۰۲۲ در فینال بازی‌ها ببیند. بیات البته اعلام کرده در زمان ریاستش بر فدراسیون فوتبال نمی‌خواهد پس اجرایی‌اش در باشگاه شارلوا را ترک کند که این خود از بحث‌برانگیزترین تصمیمات یک رییس فدراسیون محسوب می‌شود. او در برهه زمانی ویژه‌ای ریاست فدراسیون بلژیک را برعهده گرفته. دوره‌ای که همزمان با تغییرات ساختاری فدراسیون این کشور شده. فدراسیون بلژیک برنامه‌ای تحت عنوان «۱۱ امتیاز» برای خود تعریف کرده و با برگزیدن شعار «حکمرانی خوب» می‌خواهد ورزش فوتبال در این کشور را ارتقا دهد. از ماه دسامبر سال گذشته، هیات رییسه فدراسیون فوتبال بلژیک دیکر وظایف اجرایی ندارد و فقط مسوول بررسی بودجه و مسائلی از این دست خواهد بود. کارهای اجرایی را قرار است کمیته زیر نظر پیتر بوسارت، دبیرکل فدراسیون انجام دهد و به این ترتیب خود کمیته اجرایی که قبلا مهدی بیات در آن عضویت داشت هم از بین خوهد رفت. تعداد اعضای مجمع عمومی هم با کاهشی چشم‌گیر مواجه شده و از ۲۲۰ عضو به ۷۱ نفر رسیده. حالا بیات با این ساختار جدید باید شعار حکمرانی خوب را عینیت بخشد. او بعد از انتخاب شدنش به عنوان رییس فدراسیون به رسانه ها گفت: « از اعتمادی که برای این پست به من شده بسیار خوشحال هستم. البته قصد دارم به پست مدیریتی خود در باشگاه شارلوا هم ادامه دهم. من از گروه مدیریتی فعلی که قبلا هم با هم کار کرده بودیم و همچنین از اجرای طرح 11 امتیاز حمایت می کنم. وقتی عضو کمیته اجرایی شدم به اعضا گفتم که من فرزند فوتبال بلژیک هستم. از ۱۷ سالگی در باشگاه شارلوا بودم  و فوتبال حرفه‌ای را ذره ذره در این کشور فرا گرفتم.»

این نکته را هم نباید فراموش کنیم که مهدی بیات حسابی زیر ذره‌بین رسانه‌های بلژیکی قرار دارد چرا که برادرش موجی از جمله افرادی بود که در تابستان سال گذشته و در ماجرای پرونده پولشویی و رشوه در فوتبال بلژيک دستگیر شد. موجی که زمانی در باشگاه شارلوا مدیر بود، چندسالی است که به دنیای ایجنت‌ها ورود کرده و یکی از تاثیرگذارترین افراد در فصل نقل و انتقالات این کشور است. او در جریان پرونده پولشویی‌اش حتی یک ماه هم در زندان بود و بعد با قرار وثیقه آزاد شد. مهدی حتی در اینباره مجبور شده به رسانه های بلژیکی جواب هم پس بدهد: «ما در یک دموکراسی زندگی می کنیم و من فکر می کنم که باید سرنوشت دو نفر هرچند که برادر باشند تمایز قائل شوید.»

فدراسیون فوتبال بلژیک در سال ۲۰۱۸، هشت میلیون یورو بودجه برای خود در نظر گرفته بود و به گفتی بارت ورهاگه، نائب رییس مستعفی این فدراسیون، موفق شد در همان سال ۱۳ میلیون یورو در آمدزایی کند. حالا هدایت این فدراسیون قدرتمند دو سالی در اختیار مهدی بیات خواهد بود و او فرصت دارد آموزه‌هایش از فوتبال حرفه‌ای در این کشور را در راس هرم مدیریتی فدارسیون پیاده‌سازی کند.

این مطلب در شماره دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ روزنامه ایران‌ورزشی به چاپ رسیده.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *