فوتبال لالاسی

آیا می‌شود فوتبال را جذاب‌تر کرد؟ این سؤالی است که مدیران عالی‌رتبه فیفا سال‌هاست به‌دنبال یافتن پاسخش هستند.

در سال‌های گذشته پیشنهادهای جذابی برای تغییر فوتبال داده شده که البته خیلی از فوتبالی‌ها با آن مخالف بوده‌اند.

حالا الکسی لالاس، ملی‌پوش سابق تیم ملی امریکا که در جام‌های جهانی ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ لباس ایالات متحده را به تن کرده، در توئیترش پیشنهادهای جالبی برای تغییر فوتبال داده که شاید مرورش برای‌تان جالب توجه باشد:

 

پیشنهاد اول: دروازه‌ها بزرگ‌تر شوند

لالاس پیشنهاد داده که سایز دروازه تغییر کند. او اندازه دقیقی برای این تغییر مشخص نکرده اما معتقد است که باید اندازه آنها بزرگتر شود تا شاهد گل‌های بیشتری در بازی باشیم!

 

پیشنهاد دوم: دو نوع گل داشته باشیم

ایده دوم او این است که ارزش گل بر اساس جایی که شوت از آنجا زده می‌شود، تغییر کند. این شیوه در بسکتبال مورد استفاده است. لالاس معتقد است که گل‌های زده شده از بیرون محوطه جریمه باید دو گل به حساب بیایند، در حالی که گل‌های داخل محوطه جریمه همان یک گل است.

 

پیشنهاد سوم: پنالتی از وسط زمین زده شود

این یکی از برجسته‌ترین تغییرات است. لالاس می‌گوید جای زدن پنالتی باید تغییر کند. از نظر او پنالتی نباید فقط در محوطه جریمه باشد و باید از فاصله ۳۵ یاردی هم هر خطایی با جریمه مشابه روبه‌رو شود.

 

پیشنهاد چهارم: ضربات اوت با پا نواخته شود

این طرح به اندازه قبلی رادیکال نیست اما قابل تأمل است. این قانون می‌‎گوید ضربه شروع مجدد از کنار زمین نباید لزوماً با پرتاب دست همراه باشد

 

پیشنهاد پنجم: جرایمی مثل هاکی برای بازیکنان داشته باشیم

او معتقد است که برای افزایش هیجان بازی و جلوگیری از انجام خطا باید از ایده اخراج بازیکنان به سبک هاکی استفاده شود. جایی که بازیکن در یک محوطه خاص از زمین قرار می‌گیرد.

 

پیشنهاد ششم: آفساید از وسط زمین نباشد

در حال حاضر آفساید پس از خط میانی زمین گرفته می‌شود و بازیکن در نیمه زمین خودش در شرایط آفساید نیست. حالا لالاس می‌گوید این خط فرضی باید تغییر کند و یک بازیکن فقط در یک سوم دفاعی حریف شامل قانون آفساید شود.

 

پیشنهاد هفتم: هر هندی خطاست

یکی از بزرگترین مشکلات فوتبال امروز تشخیص موقعیت هند است و لالاس باور دارد که هر برخورد توپ با دست باید به‌عنوان خطا تلقی شود تا پیچیدگی این بحث کاهش یابد.

 

*تیتر با استناد به یکی از گزارش زنده‌یاد بهرام شفیع در جام جهانی 1994 انتخاب شده است که با اشاره به مدل موی الکسی لالاس در تیم ملی آمریکا گفت: «حالا الکسی لالاس با اون قیافه لالاسیش»

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *