خاطراتی از بازی انتخابی اسپانیا با گرجستان

۱۰ ماه پیش اصلا تصور نمی‌شد اسپانیا در یورو ۲۰۲۴ تا بدین اندازه درخشان باشد. فدراسیون فوتبال این کشور داشت در منجلابی از فساد غرق می‌شد. آقای روبیالس، رییس فدارسیون به دلیل یک بوسه جنجالی از کار کنار گذاشته شده بود و جانشینش هم بی‌حاشیه نبود. او معاون و درواقع دست راست روبیالس بود.

آنها در پاییز ۱۴۰۲ باید در مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۴ با همین گرجستانی رو به رو می‌شدند که امشب در مرحله یک‌هشتم نهایی به مصافش می‌روند. یامال تازه به تیم دعوت شده بود و کادر لاروخا وقتی به تفلیس رسید متوجه شد کفش‌های این ستاره جوان با اهمال تدارکات فدراسیون اسپانیا به پایتخت گرجستان نرسیده. درواقع کفش‌های همه بازیکنان در مادرید جا مانده بود!

وضعیت عجیبی بود.اسپانیا آن روزها در رده دوم جدول بود؛ پایین‌تر از اسکاتلند و پروژه تغییر فلسفه بازی دلافوئنته هم خیلی طرفدار نداشت. به خصوص که دلافوئنته هم از دوستان نزدیک به روبیالس بود و در آن مراسم معروف سخنرانی آقای رییس -که حاضر به استعفا نشده بود و به فیمینیسم پوشالی تاخته بود- حضور داشت و حتی برای روبیالس دست زده بود.

اسپانیا از نظر فنی سردرگم و از نظر مسائل مدیریتی به هم ریخته بود. بازیکنان بعدها در مصاحبه‌های‌شان گفتند مسئولین دلیل اشتباه‌شان برای نیاوردن کفش‌ها را توضیح داده‌اند و آنها قانع شده‌اند اما مطبوعات اسپانیا هرگز از این توضیحات به سادگی نگذشتند و به دلایل واهی فدراسیون قناعت نکردند.

اسپانیا البته آن بازی را برد. ۷-۱ هم برد. یامال در آن بازی موفق به گلزنی شد تا اولین گل ملی‌اش را زده باشد و تبدیل به جوان‌ترین گلزن تاریخ لاروخا شود. اسپانیا دقیقا از همان بازی بود که روی غلتک افتاد و همه رقبا را شکست داد. آنها در آخر به صدر جدول دور انتخابی هم رسیدند و حالا تنها تیم ۹ امتیازه دور گروهی مسابقات لقب گرفتند.

یامال با بازی در دور گروهی تبدیل به جوان‌ترین بازیکن تاریخ مسابقات یورو شد. اگر امشب -دوباره- به گرجستان گل بزند، تبدیل به جوان‌ترین گلزن تاریخ مسابقات هم می‌شود. او و نیکو ویلیامز نشانه‌ای از اسپانیای مدرن هستند. اسپانیایی جوان شده که حالا کانال‌های کناری زمین برایش ارزش بیشتری از کانال میانی دارد.

یامال که در مقطع چهارم متوسطه است، هفته پیش در آلمان و به صورت غیابی امتحان‌های آخر ترمش را داد و اتفاقا قبول هم شد. خودش می‌گوید ریز نمراتش را نگاه نکرده و فقط برایش همان واژه «قبولی» بالای صفحه کافی بوده. او دقیقا یک روز قبل از فینال امسال ۱۷ ساله می‌شود. شاید بتواند جشن تولدش را در برلین و بعد از قهرمانی احتمالی اسپانیا در یورو بگیرد. افترپارتی‌اش هم روز بعد در میدان اصلی شهر مادرید برگزار خواهد شد!

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *