جنگ بالکان در یورو ۲۰۲۴

هفته پیش آیدی‌کارت آرلیند سادیکو، خبرنگار کوزوویی از او گرفته شد تا دیگر حق پوشش مسابقات را نداشته باشد. او در جریان اولین بازی صربستان در یورو ۲۰۲۴، علامت عقاب آلبانیای بزرگ را به هواداران صرب نشان داده بود و کفرشان را در آورده بود.

تنفر سادیکو از صرب‌ها بی‌دلیل نبود. او تمام دوران بچگی‌اش را با تروما گذارنده بود چون در یکی از شب‌های بچگی‌اش در کوزوو، ناگهان از خواب پرید و زندگی‌اش برای همیشه تغییر کرد. بمباران صرب‌ها کل خانواده او را به کشتن داد و فقط خودش از این مهلکه گریخت. جنگ بالکان یکی از خانمان‌سوزترین اتفاق‌های قرن بیستم بود و حالا ترکش‌هایش در یورو ۲۰۲۴ دیده می‌شود.

تا به حال سابقه نداشته صربستان، کرواسی و آلبانی هر سه همزمان در یک تورنومنت فوتبالی حضور داشته باشند ولی اینبار هر سه در آلمان حضور دارند و این البته همزمان شده با بالاگرفتن بحث‌‌های ناسیونالیستی در شرق اروپا و زنده شدن دردهای جنگ بالکان در دهه ۹۰.

تنش‌ها از همان روز اول مسابقات بر یورو ۲۰۲۴ سایه افکنده بود و حتی صربستان اعلام کرده شاید از مسابقات کنار بکشد. جالب اینجاست که حتی فدراسیون‌‌های فوتبال کوزوو و مقدونیه شمالی که در مسابقات نیستند هم علیه تماشاگران حاضر در مسابقات و حتی مماشات یوفا با آنها بیانیه داده‌اند.

یوگوسلاوی سابق اگرچه برای فوتبالی‌ها یادآور یک قدرت بزرگ فوتبالی‌ست ولی ظاهرا برای خود ساکنین منطقه قصه پردردی دارد. بعد از فروپاشی شوروی، این کشور بزرگ هم دچار دگرگونی شد و وضعیت کنونی مرز‌هایش با کشت و کشتار پدید آمد. مثلا همین کوزوو که در یورو نیست ولی خبرنگارش از آن اخراج شده، اکثرا یعنی بالای ۹۰ درصد مردمش را آلبانیایی‌تبارها تشکیل داده‌اند ولی همان ۴-۵ درصد مردم صربی که در آنجا هستند حالا به کمک صربستان -که هنوز استقلال این کوزوو را به رسمیت نشناخته – خواستار به قدرت رسیدند.

کرواسی دیگر کشوری‌ست که دل خوشی از صربستان ندارد. آنها در جریان اولین بازی‌شان که اتفاقا با آلبانی بود، شعارهایی علیه صربستان سر دادند. درواقع تماشاگران هر دو طرف یک صدا فریاد می‌زدند: «مرگ بر صربستان» یا «صرب‌ها را بکشید».

جنگ بالکان و پیامدهایش البته در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم به سرتیتر اخبار تبدیل شده بود. در آن سال سوئیس و صربستان باهمدیگر همگروه شدند و صرب‌ها که با گل دقیقه ۵ میتروویچ از رقیب جلو بودند، در نیمه دوم با دو گل ژردان شقیری و گرانیت ژاکا بازی را باختند. هر دو گلزن سوییس، مهاجران آلبانیایی‌تبار بودند و بعد از گلزنی علامت عقاب آلبانی را به صرب‌ها نشان دادند. آن روز حتی پوتین هم ناراحت شد ولی بنظر نه به اندازه جنگ‌دیده‌های بالکان.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *