اینبار به ژاپن هم نه نگفتیم!

 اولین دوره از مسابقات لیگ ملت های والیبال انگار برای ایران خوش یمن نیست. تیم ملی والیبال ایران که در دوره های پیشین این مسابقات -که با نام لیگ جهانی والیبال برگزار می شد- همیشه خوش می درخشید، در فرمت جدید مسابقات فعلا تنها یک برد کسب کرده و از ٩ امتیاز ممکن، ٣ امتیاز گرفته. بدتر از همه اینکه والیبال ایران دوباره در آسیا رقیب پیدا کرده و پس از ٧سال به والیبال ژاپن باخت. 
    والیبالیست های ایرانی مدت ها بود که قدشان از آسیا بلندتر شده بود و هیچ رقیبی در قاره کهن به گردپای شان نمی رسید. اما حالا انگار شرایط تغییر کرده است. مصطفی کارخانه، سرمربی پیشین والیبال ایران، یکشنبه عصر در شبکه ورزش در تحلیل شکست به ژاپن گفت: «والیبال ژاپن نسبت به سال های قبل تغییری نکرده. حتی ضعیف تر هم شده. میانگین قد آنها نسبت به چند سال پیش کمتر شده اما ما را بردند. ما به ژاپن نباختیم. به خودمان باختیم. این ایران بود که نسبت به سال های پیش ضعیف تر شده.»
    اما ماجرای افول تیم ملی والیبال ایران چیست؟ ترکیب ایران نسبت به چند سال پیش تغییر قابل توجهی نکرده. ستاره ها همچنان در تیم هستند و برخی اعتقاد دارند همین باعث بی انگیزگی و افت بدنی شده. منتقدین می گویند تیم ما دقیقا مثل ۶، ٧ سال پیش همچنان به سعید معروف و محمد موسوی وابسته است و همین بدل به پاشنه آشیل ما شده. ایران در هفته اول مسابقات باید به مصاف فرانسه، استرالیا و ژاپن می رفت.


    بازی ها در فرانسه برگزار می شد و فرانسه هم به دلیل میزبانی دور نهایی، از قبل بلیت خود در فینال را رزرو کرده بود. ایران حتی در دوران اوجش هم توان پیروزی بر فرانسه را نداشت و همان طور که پیش بینی می شد اولین مسابقه را به آنها باخت: ٣ بر یک. بازی دوم را اما ایران از استرالیا برد. 
    استرالیا به لطف قوانین جدید مسابقات شانس حضور در این سطح را پیدا کرده و از قبل مشخص بود نمی تواند جلوی ایران امتیازی را بگیرد. ایران ٣ بر صفر این بازی را برد تا خیلی ها را امیدوار به روزهای خوشش کند. اما بازی سوم تبدیل به یکی از بدترین خاطره های تیم ملی والیبال در عصر تازه شد. 
    والیبالیست ها که مدت ها بود به هیچ تیمی از آسیا نباخته بودند، بازی را ٣ بر یک به ژاپن واگذار کردند و از این بازی حتی یک امتیاز هم نگرفتند. حالا این شکست خیلی ها را نگران کرده که نکند تیم ملی والیبال ایران دوباره به روزهای یک دهه پیش اش برگردد: روزهایی که به قول بهزاد کاویانی، مجری شبکه سه، آرزوی مان بود یک ست از ژاپنی ها بگیریم. 
    فیلیپ بلین، مربی فرانسوی تیم ملی والیبال ژاپن که زمانی عضو کادر فنی لهستان بود بعد از شکست ایران صحبت های قابل تاملی را مطرح کرد. او گفت: «من ایران را به خوبی می شناسم. بارها با لهستان برابر این تیم قرار گرفته ام. ایران بازیکنان بزرگ و خوبی دارد که برخی از آنها بهترین های جهان هستند. نمی دانم چرا ایران در هفته اول اینقدر بی روحیه و بد بازی می کرد، اما شک ندارم که آنها در ادامه کار بهتر خواهند شد. 
    برابر ژاپن آنها با تصور یک پیروزی راحت وارد زمین شدند، اما فکر می کنم درس خوبی از ما گرفتند و آن هم اینکه هیچ مسابقه ای را نمی توان از قبل پیش بینی کرد.» 
    ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی یکی از متهمان اصلی کسب این نتیجه است. اگرچه مصطفی کارخانه دقایقی بعد از شکست به ژاپن گفت: «این بار کولاکوویچ تعویض های خوبی کرد و بهتر از مسابقات پیشین ایران را ارنج کرد» اما هنوز خیلی ها او را مقصر افول ستاره های والیبال می دانند. 
    در چند روز گذشته حتی بحثی در بین کاربران فضای مجازی شکل گرفته که خلاصه اش این است: «تیم ملی فوتبال ایران هم بعد از رفتن کارلوس کی روش می شود چیزی شبیه به تیم ملی والیبال بعد از رفتن ولاسکو».
    نکته جالب اینجاست که ایران در هفته دوم مسابقات باید از فرانسه راهی سفری دور و دراز بشود به آرژانتین. جایی که باید با سرمربی پیشین شان خولیو ولاسکو روبه رو شوند. آرژانتین البته امسال شروعی بدتر از ایران در مسابقات داشته. 
    هیچ بردی به دست نیاورده و تنها یک امتیاز کسب کرده: آن هم به لطف باخت ٣ بر ٢ به امریکا. آنها حتی از چین بی نام و نشان در والیبال هم ٣ بر صفر باختند تا فشارها در بوینس آیرس به این تیم زیادتر شود. ایران علاوه بر آرژانتین باید در هفته دوم با ایتالیا هم رو به رو شود.
    تیمی که لیگ ملت ها را با قدرت شروع کرده و با ٨ امتیاز در رده سوم جدول قرار دارد: جایی پایین تر از لهستان صدرنشین و فرانسه. بازی سوم ایران هم با کاناداست که در رده یازدهم جدول قرار دارد. یک رده پایین تر از تیم ما که در جایگاه دهم ایستاده. 
    کانادا تنها کره جنوبی را برده و به نظر می رسد از شرایط آرمانی به دور است. ایران شاید در هفته دوم بتواند کمی خودش را در جدول بالا بکشد و دست کم از ژاپن رده هفتمی پیشی بگیرد. مسابقات هفته دوم از جمعه همین هفته شروع می شود و از حالا نگاه بسیاری در ایران به شهر سن خوان آرژانتین دوخته شده.
     
    تیم های دیگر چه کردند؟
    چهار تیم لهستان، فرانسه، ایتالیا و امریکا در هفته اول مسابقات موفق شدند ٣ پیروزی کسب کنند تا به ترتیب در رده های اول تا چهارم قرار بگیرند. در جدول لهستان بهترین عملکرد را از نظر معدل ست شماری دارد تا در رده اول قرار بگیرد. آنها فقط یک ست را به رقبا واگذار کرده اند: به کانادا که در هفته دوم باید به مصاف ایران برود. 
    در پایین جدول هم تیم های کره جنوبی، استرالیا، آرژانتین و آلمان حضور دارند. آنها هیچ بردی کسب نکرده اند و کره جنوبی حتی یک ست را هم نبرده. در بین تیم هایی که طبق قوانین جدید اجازه حضور در این سطح از مسابقات را دریافت کرده اند، بلغارستان بهترین امتیاز را گرفته. آنها ٢ بازی را برده اند و با ۵ امتیاز در رده هشتم جدول قرار دارند. بلغارستان در هفته دوم میزبان است و باید در صوفیا با روسیه، صربستان و استرالیا رو به رو شود. در بین تیم های آسیایی هم که فعلا ژاپن بهترین عملکرد را داشته. آنها در هفته اول دو رقیب مستقیم شان در قاره یعنی استرالیا و ایران را بردند تا با ۶ امتیاز در رده هفتم قرار بگیرند. کره جنوبی هم که با صفر امتیاز و صفر ست کسب شده در رده شانزدهم قرار دارد.
     

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *