استثناگرایی لیورپولی

سایمون کریچلی، فیلسوف ۵۹ ساله انگلیسی در کتاب «به چه فکر می‌کنیم وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم» که به تازگی به فارسی هم ترجمه شده، عبارت جالبی برای توضیح روحیه هواداران لیورپول – که خودش هم یکی از آنهاست – دارد: «طرفداران لیورپول همیشه خیلی حق به جانب نظر می‌رسند و فکر می‌کنند هر اتفاقی که برای آنها رخ می‌دهد، پیش‌تر، بهتر، شدیدتر و عمیق‌تر از جاهای دیگر است.» او اسم این حالت را «استثناگرایی آنفیلد» گذاشته. توضیح کوتاهش می‌شود که اینکه لیورپول از جهات مختلفی یک استثناست. یا دست کم هوادارانش اینطور فکر می‌کنند. به نظر می‌رسد کریچلی این واژه را از الکسی دو توکویل عاریه گرفته، فیلسوفی فرانسوی که در سال ۱۸۳۱ برای تحلیل جامعه آمریکا کلمه «استثناگرایی آمریکایی» را خلق کرد و معتقد بود ملت آمریکا به دلایل مختلف واقعا یک استثنا هستند و نباید با سایر کشورها مقایسه شوند. با این همه کریچلی خودش معترف است که این احساس در بین لیورپولی‌ها گرچه وجود دارد اما تجربه ثابت کرده درست نیست.

لیورپول این فصل البته یک استثنا بود؛ آنها تنها تیم تاریخ فوتبال در انگلیس بودند که بیش از ۹۰ امتیاز کسب کردند اما قهرمان لیگ نشدند. با این همه بامداد یکشنبه موفق شدند لیگ قهرمانان را برای خود کنند. آن هم در یک مسابقه ای که به هیچ وجه تمایز مثبتی نسبت به سایر فینال‌ها نداشت. بلکه بدتر هم بود. لیورپول به طرزی خارق‌العاده و به واقع استثنایی موفق شده بود از سد بارسلون بگذرد و به بازی آخر برسد اما در بازی آخر نمایشی متوسط داشت. کلوپ انگار فهمیده بود دلفریب بودن لزوما به قهرمانی منتج نمی‌شود و به همین خاطر روشی کلیشه‌ای اما امتحان پس‌داده را اتخاذ کرد؛ سادگی در عین باهوش بودن.

 

سرخ‌های آنفیلد حالا سومین تیم پرافتخار اروپا هستند؛ به تنهایی و بعد از رئال مادرید و میلان. آنها اما می‌دانند که برای رسیدن به قهرمانی لیگ در فصل آینده و دفاع از جام لیگ قهرمانان، باید تصورات قدیمی را کنار بگذارند. لیورپول درست مثل سایر تیم‌ها نیاز دارد به مربی زبده(که دارد)، خریدهای هوشمندانه(که به دنبالش هستند)، هواداران وفادار(که همیشه داشته‌اند) و البته کمی شانس که این یکی را خیلی وقت‌ها نداشته‌اند. کلوپ  از وقتی پا به آنفیلد گذاشته، همیشه تحسین شده و تعریف شنیده اما هرگز موفق به ربودن جامی نشده بود. حالا اما او در بندر لیورپول هم یک مربی محبوب است و هم موفق. او فصل بعد پنجمین سال حضورش را در انگلیس تجربه می‌کند و به خوبی می‌داند که مردم شهر ازش چه می‌خواهند: قهرمانی در لیگ برتر انگلیس برای اولین بار. لیورپولی‌ها به هیچ چیز به اندازه این قهرمانی احتیاج ندارند تا دوباره از اعماق جان احساس کنند اتفاقات آنفیلد، پیش‌تر، بهتر، شدیدتر و عمیق‌تر از هرجای دیگر است.

 

این مطلب در شماره روز ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ روزنامه ایران‌ورزشی به چاپ رسیده.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *